بهمن ۱۵ ۱۳۹۷ ۰نظر شما
استفاده کروم سخت

استفاده کروم سخت

استفاده کروم سخت –  با استفاده از یک الکترولیت و فرایند رسوب است که در آن مواد معدنی جامد مانند سولفید، کاربیدها، نیتریدها، بردس، و … استفاده شده است. استفاده کروم سخت به دلیل خواصی چون مقاومت بالا در برابر سایش، سختی، شیمیایی و مقاومت در برابر حرارت بسیار گسترده کاربرد دارد. آبکاری کروم دارای خواص ذینتی بالا (حتی زمانی که گرم می شود لکه دار نمی شود و رنگ آن تغییر پیدا نمی کند). در آبکاری کروم ترکیبات گوگرد (که بسیار مضر برای بسیاری از پوشش های دیگر است) تحت تاثیر قرار نمی دهد.

 

استفاده کروم سخت

در صنعت، کروم برای کاهش اصطکاک، افزایش مقاومت در برابر سایش، بهبود مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود. این فرایند مقاومت به خوردگی فولاد را در برابر گاز افزایش می دهد (مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن)، مقاومت در برابر خوردگی در محیط های مانند آب، آب دریا و اسید نیتریک را فراهم می کند.

 

استفاده کروم سخت

 

کروم در بسیاری از صنایع، مهندسی مکانیک، قطعات برای تجهیزات بخار قدرت، اتصالات آب- بخار، شیر آلات، اتصالات سوپاپ و قطعات ، برای پوشش در محیط های تهاجمی استفاده می شود. از این روند در مراکز سرویس دهی ماشین ها و تعمیر گاه ها ماشین برای رنگ بدنه ماشین و لایه پوشش در سطوح فلزی موتور سیکلت و سایر وسایل نیز استفاده می کنند. چنین پوشش نه تنها عملی است، بلکه دارای ظاهری زیبا می باشد، و به همین دلیل برای اهداف تزئینی و نیز برای بهبود خواص فلز استفاده کروم سخت رایج شده است. همچنین، با استفاده از آبکاری کروم سخت می توان پوشش های فلزی آینه با بازتاب بالا در اتصال دهنده، سخت افزار و قطعات از همه اشکال و اندازه های مختلف اعمال کرد

ترکیب شیمیایی:

اکسید کروم: ۱۵۰-۲۲۰ گرم / لیتر
افزودنی فعال ۳.۵:CR-A میلی لیتر / لیتر
افزودنی فعال ۱۵-۲۵:CR-B میلی لیتر / لیتر
وزن مخصوص ۱۵-۲۰:.
نوع آند: شامل ۶٪ -۸٪ قلع

آبکاری کروم را در درجه حرارت ۲۵-۴۵ ℃ کاتد ۲-۲۲ آمپر / دسی متر مربع تراکم جریان انجام می شود.

اصلاح محلول:
برای ۱ کیلوگرم اکسید کروم باید ۱۰ میلی لیتر CR-A و ۱۰۰ میلی لیتر CR-B اضافه کنید

مشخصات : این ترکیب شیمیایی دارای خواص پراکندگی خوب، می تواند چگالی بالا جریان کاتدی تا ۲۵-۲۸٪ به دست اورد، دارای غلظت کم از اکسید کروم. افزودنی به طور خودکار محتوای اسید سولفوریک را تنظیم ، محلول الکترولیت پایدار حفظ می کند، آسان برای استفاده ، توانایی آبکاری کروم در دمای محیط را فراهم می کند.

ترکیب شیمیایی:

MCR-3001 نمک سه ظرفیتی کروم: ۲۵۰ گرم / لیتر
MCR-3000 نمک سه ظرفیتی کروم ۱۵۰: گرم / لیتر
MCR-3002 تثبیت کننده ۷۰-۹۰: میلی لیتر / لیتر
MCR-3003مکمل ۳-۶: میلی لیتر / لیتر
MCR-3004 معرف اضافی ۱/۴: میلی لیتر / لیتر

آبکاری کروم را در دمای ۲۵-۳۵ ℃ چگالی جریان در کاتد ۱۲-۲۲ آمپر/ دسی متر مربع، و pH 2.5-3.5 انجام می شود. هم زدن با هوا – فیلتر کردن محلول الکترولیت و تهویه گاز مورد نیاز است. نسبت فضای آند / کاتد ۱.۵-۲.۰: ۱ است.

مشخصات: پوشش سازگار با محیط زیست ؛ نمک کروم شش ظرفیتی سمی استفاده نمی کند، و فن آوری مربوط سازگار با محیط زیست آسیب نمی رساند. در نتیجه، هزینه کم تصفیه پساب صنعتی کروم به دست می آید. علاوه بر این، استفاده از آند ساخته شده از گرافیت انتشار مواد مضر را کاهش می دهد.

پوشش رنگ سفید براق.

قطع برق ناگهانی تجهیزات خط هیچ تاثیر منفی بر روی ظاهر پوشش بر جا نمی گذارد.

MCR-3500 نمک سه ظرفیتی کروم ۲۷۵ : گرم / لیتر
MCR-3501 نمک سه ظرفیتی کروم ۱۵۰ : گرم / لیتر
MCR-3502 تثبیت کننده ۷۰-۹۰ : میلی لیتر / لیتر
MCR-3503 مکمل فعال ۳-۶: میلی لیتر/ لیتر
MCR-3506 رنگدانه رنگ آمیزی ۱۰: میلی لیتر /لیتر
MCR-3507 پخش کننده ۲۰: میلی لیتر / لیتر

آبکاری کروم را در دمای ۲۵-۳۵ ℃ چگالی جریان در کاتد ۱۰-۲۲A / دسی متر مربع، و pH 2.5-3.5 انجام می شود. هم زدن با هوا – فیلتر کردن محلول الکترولیت و تهویه گاز مورد نیاز است. نسبت فضای آند / کاتد ۱.۵-۲.۰: ۱ است.

مشخصات: پوشش سازگار با محیط زیست ؛ نمک کروم شش ظرفیتی سمی استفاده نمی کند، و فن آوری مربوط سازگار با محیط زیست آسیب نمی رساند. در نتیجه، هزینه کم تصفیه پساب صنعتی کروم به دست می آید. علاوه بر این، استفاده از آند ساخته شده از گرافیت انتشار مواد مضر را کاهش می دهد.

پوشش رنگ سیاه مایل به آبی با ته رنگ، مانند یک پوشش قلع و کبالت.

قطع برق ناگهانی تجهیزات خط هیچ تاثیر منفی بر روی ظاهر پوشش بر جا نمی گذارد.

 

ترکیب شیمیایی:

اکسید کروم۱۸۰-۲۴۰: گرم / لیتر
اسید سولفوریک۱.۸-۳.۴: گرم / لیتر
افزودنی فعال: CR-203A 25-30 میلی لیتر / لیتر
کروم سه ظرفیتی ۳.۱: گرم / لیتر

آبکاری کروم را در یک درجه حرارت در ۵۵-۶۵ ℃ کاتد ۴۰-۹۰ آمپر / دسی متر مربع ، تراکم جریان انجام می شود . نسبت فضای آند / کاتد ۲-۳: ۱ است.

اصلاح محلول :
افزودنی فعال :CR-203B 7/8 میلی لیتر / KAH

مشخصات: پوشش روشن مقاوم در برابر خوردگی از ضخامت یکنواخت با چسبندگی خوب . اجزای محلول شیمیایی به سطح وان آبکاری آسیب نمی رسانند. سرعت رسوب بالا دو برابر در مقایسه با پردازش کرومات معمولی. حضور مهار کننده محیط عامل را بهبود می بخشد ، مصرف اکسید کروم را کاهش می دهد.

admin

ارسال نظرات شما از طریق فرم زیر